„Ha nagyjából ugyanaz lesz, akkor nagyon jó lesz" – a világbajnokságra készülő vívóválogatott edzésén jártunk
)
A magyar vívó válogatott öt éremmel zárt a júniusi genovai Európa-bajnokságon, ahol a versenyzők egy-egy aranyat és ezüstöt valamint három bronzot gyűjtöttek. Boczkó Gábor szövetségi kapitány akkor azt nyilatkozta, hogy vegyes az összkép, ám a világbajnokság más szintet képvisel, így a georgiai versenyen az Európa-bajnoki éremszám cseppet sem lenne csalódás.
„Ha nagyjából ugyanaz lesz, akkor nagyon jó lesz" – mondta Boczkó Gábor az érmek számáról. „Azért látva a vívás fejlődését és történetét, most már nem az van, hogy az európai csapatok mindent visznek. Hanem Ázsia, Amerika iszonyatosan megerősödött, és már nem tudunk annyi érmet szerezni egy vb-n mint egy Eb-n. Nyilván az a cél, hogy közel hasonlóan tudjunk szerepelni. Azt szeretném, hogy fontos helyezéseket, fontos pozíciókat tudjanak elérni csapataink. Főleg azok a csapatok, amelyek nem indultak az olimpián."
)
Ezek a csapatok ugyanis nulla pontról indulnak, és ha már most a legjobb nyolc közé tudnak kerülni, akkor óriásit lépnek előre a világranglistán. „És egy világkupán nem a top kettő vagy háromból kapnak már a nyolc közé jutásért, akiket nagyon nagy bravúr egyébként legyőzni, bár néha azért sikerül, hanem kicsit könnyebb ágon tudnak felkapaszkodni arra a pozícióra, amivel mondjuk a Los Angeles-i olimpiai kvalifikációra kell az, hogy top 6-ban legyünk a világranglistán." – tette hozzá a szövetségi kapitány.
„A női kardcsapat és a férfi párbajtőrcsapat, nyugodtan kimondhatjuk, hogy nem szerepelt jól az Európa-bajnokságon."
A szakvezetés többet várt az Európa-bajnokságon ettől a két csapattól, hiszen mindkét egységben, sokkal több van.
„A női kardcsapat világbajnoki címvédőként indul, a férfi párbajtőrcsapat olimpiai bajnokként. Egyértelműen meg kell célozni ott is az érmet, bízom abban, hogy ezt meg tudják ugrani, és ugyanez vonatkozik az egyénire is. Voltak olyan versenyzők, akik bár közel álltak ahhoz, hogy érmet szerezzenek, itt Muhari Eszterről vagy Koch Mátéról beszélünk, remélem, ők is előre tudnak lépni." – emelt ki két versenyzőt Boczkó.
A párbajtőröző Koch Máté az Európa-bajnokság előtt úgy nyilatkozott, hogy zsákbamacska lesz egyéniben. Most sem volt más véleménnyel: „Most is az leszek… Ez a szezon nem az egyéni versenyemről szólt. De hát egy világbajnokságon bármi lehet. Én vagyok a címvédő, úgyhogy simán lehet az, hogy jó napom lesz. Szeretnék jól vívni, kihozni magamból a maximumot és végre dobogóra állni, vagy valami hasonló jó érzést érezni, mint anno az előző világbajnokságon."
)
Muhari Eszter szerint a női párbajtőrözőknél a legjobb 10 közül mindenki éremesélyes. De érzi, hogy miként a szezonban eddig, úgy most is jól fog vívni. „Azt mindenképp tudom állítani, hogy a vívásom minősége az olimpia óta sokkal stabilabb, és talán azt is mondhatnám, hogy jobb is ezáltal. De nem tekintek magamra úgy, mintha nekem ezt egy tapasztalt vívóként kellene levívjam csak azért, mert az olimpián harmadik voltam" – tette hozzá Muhari.
„Szerintem csapatszinten biztos bennünk van, hogy meg tudjuk verni az egész világot, úgyhogy nagyon bizakodóak vagyunk. A legutóbbi ilyen világesemény mögöttünk az olimpia, ami meg nem egészen úgy sikerült, ahogy akartuk. Szóval bennünk van egy ilyen, hogy megmutassuk, hogy tudunk érmet szerezni."
Ezek már Battai Sugár szavai. A fiatal kardozó csapatban kétszeres világbajnok és jó formáját mutatja, hogy az idei Európa-bajnokságon egyéniben bronzérmet szerzett.
)
A szurkolók és talán a szakemberek is a férfi kardozóktól várják a legtöbbet. Nem is csoda, hiszen a csapat tagja példaul az a Rabb Krisztián, aki hiába olimpiai ezüstérmes egyéniben, valamint kétszeres Európa-bajnok csapatban, világbajnokságon még nem szerepelt.
„Furcsa, valóban furcsa" – mondta Rabb az újonc szerepről. „Tavaly kerültem be a válogatottba. Azért van rutinom olyan nagy világversenyekről, ami azt eredményezheti, hogy van önbizalmam. Nem úgy futok neki, hogy majd meglátjuk mi lesz. Komoly céljaim vannak. Persze e mellett azért izgatott is vagyok, hogy ez az első világbajnokságom. Teljesen elégedett, akkor lennék, hogyha győztesként térhetnék haza."
Rabb tagja a férfi kardcsapatnak is, ahol egy változás történt az Európa-bajnoksághoz képest. A vb-n Gémesi Csanád szerepel Szatmári András helyett.
„Egyrészt el kellett fogadnom nyilván ezt a döntést, ami nem volt egyszerű, de túl vagyok rajta, és mentálisan ezt tudnom kellett kezelni. Most ez van, a szövetség így döntött." – mondta a csapatban kimaradó Szatmári, aki akár motivációt is meríthet ebből a helyzetből. Majd hozzátette: „Célokat kitűztünk az edzőmmel. Jó lenne az éremszerzés. Nekem azért van már aranyam és ezüstöm is egyéni vb-ről, de ha top nyolcba jutok már azzal is elégedett leszek."
A tbiliszi vívó világbajnokságot július 22-30. között rendezik.
A magyar válogatott kerete:
Férfiak
Kard: Iliász Nikolász (Debreceni SI), Rabb Krisztián (Vasas), Szilágyi Áron (Vasas), Szatmári András (MTK – csak egyéni), Gémesi Csanád (MATE-GEAC – csak csapat)
Párbajtőr: Andrásfi Tibor (BVSC), Koch Máté (Vasas), Siklósi Gergely (Honvéd), Nagy Dávid (Vasas – csak egyéni), Keszthelyi Zsombor (Honvéd – csak csapat).
Tőr: Dósa Dániel (Törekvés), Mihályi Andor (Ludovika), Szemes Gergő (FTC), Tóth Gergely (FTC).
Nők
Kard: Battai Sugár (DEAC), Katona Renáta (Vasas), Pusztai Liza (BVSC), Szűcs Luca (BVSC)
Párbajtőr: Dékány Kinga (MTK), Gnám Tamara (Tatabánya), Muhari Eszter (Tatabánya), Nagy Blanka (Debreceni SI).
Tőr: Kondricz Kata (Honvéd), Pásztor Flóra (Törekvés), Wolf Eszter (Honvéd), Nekifor Erika (Törekvés – csak egyéni), Lupkovics Dóra (Honvéd – csak csapat).