Puskás-díj, U20-as vb-bronzérem, milánói szerződés – mi lett az egykori magyar tehetségekkel?

Az utóbbi húsz évben több olyan fiatal magyar tehetség is feltűnt, akik közül néhányan megrekedtek a fejlődésben, míg mások képtelenek voltak kihozni magukból a maximumot, így nem teljesedhetett ki ígéretesnek induló pályafutásuk. A Sportál tíz olyan labdarúgót gyűjtött össze, akiknek fényes jövőt jósoltak, ám végül másként alakult a karrierjük.

KULCSÁR KORNÉL (1991. november 11.)
Posztja: középpályás
Jelenlegi klubja: Marz (osztrák negyedosztály)

A 2000-es évek végén Kaposváron arról sugdolóztak, hogy akad a fiatalok között egy olyan tehetség, amilyet még nem láttak a városban. És valóban, amikor Kulcsár Kornél 2009 augusztusában bemutatkozott az NB I-ben, látszott rajta, hogy csiszolatlan gyémántra bukkant a Rákóczi. Talán rosszkor volt rossz helyen, rossz vezetőedzők keze alatt, rossz közegben, vagy egyszerűen csak ő nem akarta magából kihozni a legtöbbet. Talán nem vigyáztak rá, talán ő nem vigyázott magára. Amikor a Budafok középpályásaként a 2020/2021-es idényben az NB I-ben szerepelt, a nem túl veretes, végül utolsóként végző csapatban is képes volt arra, hogy félgőzzel futballozva is kiemelkedjen a mezőnyből. Jelenleg az osztrák negyedosztályban szereplő Marz játékosa. Aligha vállalunk nagy kockázatot, ha azt mondjuk: tehetsége alapján ebben a pályafutásban sokkal több volt.

FILKOR ATTILA (1988. július 12.)
Posztja: középpályás
Jelenlegi klubja: visszavonult

Filkor Attilának tulajdonképpen csak annyi volt a „bűne”, hogy 2006-ban szerződtette az Inter. A magyar futball minden aktuális, külföldre szerződő tehetségében az új Détári Lajost kereste, és ha végül nem tudta beverekedni magát a legszűkebb európai elitbe, a magyar népharaggal a nyakában kellett új csapat után néznie, vagy hazajönnie. Filkor Attila 2006-ban, az Inter játékosaként nem tudott elbújni a világ elől, nem tudott nyugalomban készülni, pedig épp arra lett volna szüksége. Saját hiányosságai mellett a szurkolók, valamint a média részéről ránehezedő nyomás egyaránt közrejátszott abban, hogy a hatszoros válogatott középpályás nem tudta kihozni magából a legtöbbet.

ZSÓRI DÁNIEL (2000. október 14.)
Posztja: támadó
Jelenlegi klubja: Budafok

Ha valaki Puskás Ferenc-díjas gólt szerez a Ferencváros ellen, aligha lehet tehetségtelen labdarúgó. Ha elfogadjuk, hogy Zsóri Dániel ollózása nem a véletlen, hanem a tehetség műve volt, akkor a 23 esztendős támadónak minden bizonnyal előrébb kellene tartania. Természetesen korai lenne pálcát törni egy ennyire fiatal labdarúgó feje fölött, és tiszta szívből kívánjuk a jelenleg Budafokon szereplő labdarúgónak, hogy végre találja meg azt a közeget, amelyben kihozhatja magából a maximumot.

SZERETŐ KRISZTOFER (2000. január 10.)
Posztja: támadó
Jelenlegi klubja: Budafok

Tagja volt annak az U17-es válogatottnak, amely a 2017-es Európa-bajnokságon végül a hatodik helyen végzett, a támadósorban Schön Szabolccsal és Csoboth Kevinnel szerepelt együtt, egy sorral hátrébb pedig Szoboszlai Dominik osztogatta a labdákat. Akkoriban a Stoke City utánpótlásában szerepelt, annál pedig egészen biztosan több tehetség szorult belé, hogy 24 esztendős korára mindössze két NB I-es mérkőzés szerepeljen a neve mellett. Kellően fiatal ahhoz, hogy magára találjon, a magyar élvonalban pedig többször megtörtént, hogy valakit későn fedeztek fel. Zsóri Dánielhez hasonlóan neki is szurkolunk, hogy megtalálja azt az együttest, amelyben kiteljesedhet.

KITL MIKLÓS (1997. június 1.)
Posztja: középpályás
Jelenlegi klubja: Siófok

A 2014/2015-ös idényben valósággal berobbant az NB I-be a Kecskemét labdarúgójaként, fiatal kora ellenére kiegyensúlyozott és stabil teljesítményt nyújtott az élvonalban, majd 2015 nyarán jött az a bizonyos próbajáték a Sparta Praha edzésén. A cseh klub egy tréning után hazaküldte a középpályást, mondván, fizikailag nem felel meg. Később a labdarúgó is elismerte, hogy hibázott, amiért annak ellenére utazott ki az együtteshez, hogy nem volt száz százalékos állapotban. Kecskemétről végül a DVTK-hoz szerződött, ám Miskolcon megrekedt a fejlődésben, legutóbbi NB I-es meccsét 2017 szeptemberében játszotta.

HREPKA ÁDÁM (1987. április 15.)
Posztja: csatár
Jelenlegi klubja: MTK öregfiúk

Hatalmas tehetségnek tartották az MTK játékosát, aki 17 esztendősen mutatkozott az élvonalban, a következő idényében tizenkét, az azt követőben pedig tizenegy gólt szerzett a bajnokságban. Tizenkilenc volt, amikor a válogatottban is bemutatkozott, de összesen csak háromszor lépett pályára, sőt amikor betöltötte húszat, elkezdődött számára a kölcsönadási időszak, a következő öt évben megfordult a holland Nijmegenben, a Honvédban, a Vasasban és a Paksban. Bár az NB I-ben 225 bajnokin lépett pályára, előzetesen jelentős külföldi karriert jósoltak neki.

KOMAN VLADIMIR (1989. március 16.)
Posztja: középpályás
Jelenlegi klubja: csapat nélkül

Az ungvári születésű középpályás ifjúsági játékosként vezéregyénisége volt a korosztályos válogatottaknak. Tagja volt az U19-es Európa-bajnokságon (2008) és U20-as világbajnokságon (2009) egyaránt bronzérmet szerző válogatottnak, sőt utóbbi világversenyen öt góljával a torna második legeredményesebb labdarúgója volt. Közben tizenhat évesen szerződtette a Sampdoria, hét éven keresztül tartozott az olasz klubhoz, de kölcsönben alacsonyabb osztályban (Avellino, Bari) szerepelt inkább. A felnőtt válogatottban így is pályára lépett harminchatszor, sőt hét gólt is szerzett, de pályafutása mégsem teljesedett ki. Megfordult Törökországban, Iránban, az Emírségekben és Indiában is.

RADÓ ANDRÁS (1993. szeptember 9.)
Posztja: csatár
Jelenlegi klubja: Vasas

Elsősorban gyorsaságával hívta fel magára a figyelmet, amikor 18 esztendősen bemutatkozott az élvonalban, és megkapta a szezon felfedezettjének járó Hidegkuti Nándor-díjat. A Haladástól három és fél év után szerződtette a Ferencváros, s bár 2016-ban bajnoki címet, illetve ugyanebben az idényben és 2017-ben Magyar Kupa-győzelmet ünnepelhetett a zöld-fehérekkel, két év alatt mindössze tizennégyszer volt tagja a kezdőcsapatnak. Itt jegyezzük meg: talán minden másként alakul, ha a szombathelyi évek után egyesülete az Újpest, nem pedig a Ferencváros ajánlatát fogadja el, és nem állítja kész tények elé… Később a Puskás Akadémiában és a Zalaegerszegben is futballozott, utóbbi csapatnál a 2019–2020-as idényben gólkirályi címet szerzett 13 góllal. Négy éve már, hogy a Vasas játékosa, ebből három évet a másodosztályban futballozott, a felnőtt válogatottban sosem lépett pályára.

TÓTH BENCE (1989. július 22.)
Posztja: középpályás
Jelenlegi klubja: visszavonult

Ígéretesen indult a pályafutása, tagja volt a 2009-ben az egyiptomi világbajnokságon bronzérmet szerző U20-as válogatottnak. Ekkor már, tizenhat éves kora óta a Ferencvárosban futballozott, és 2009 tavaszán NB II-es bajnoki címmel jutott vissza csapatával az élvonalba. Két évvel később bronzérmet szerzett a Fradival, de nagyjából itt véget is értek pályafutásának sikerei. Négy év után távozott a klubtól, megfordult a Lombard Pápában, a Paksban, a Szolnoknál, a Mezőkövesdnél és a Gyirmótnál, de 135 élvonalbeli bajnokinál be is fejezte a labdarúgást.

UGRAI ROLAND (1992. november 13.)
Posztja: csatár
Jelenlegi klubja: Mezőkövesd

Felsorolni is hosszú, hány csapatban fordult meg, legtovább a Haladásban futballozott 2009 és 2014 között. Később egy-egy idényeket játszott a Ferencvárosban, a Bp. Honvédban, a Debrecenben és a török Pendiksporban. Kuriózumnak számított, hogy két évadot töltött a görög Atrómitoszban és a Diósgyőrben. Utóbbi klubnál mutatott teljesítményével került be a válogatottba, öt mérkőzésen egy gólt is szerzett, de 2018 nyarán fegyelmi okokból a klub felbontotta szerződését. Mindezek mellett kétszeres Magyar Kupa-győztes, a Ferencvárossal 2015-ben, a Bp. Honvéddal 2020-ban nyert, de sokkal többre is vihette volna.

EZT OLVASTA MÁR?