Évtizedekig verték az úszókat az aranyakért
)
A fizikai és verbális erőszak az uszodák zárt világában hosszú évtizedeken át volt bevett gyakorlat, s csak remélhetjük, a Turi elleni fellépéssel valóban lezárul a magyar (úszó)sportban egy fejezet, amely hemzsegett az érmektől, ám ami fiatal versenyzők tömegének a megnyomorításával járt.
A botrányt két hete az olimpiai ezüst- és bronzérmes Cseh László robbantotta ki a 24.hu-nak adott interjúval, amelyben azt állította, a Kőbánya SC-nél a tréner lelki terrorban tartotta és verte az úszóit. Cseh után sorra álltak ki a korábbi tanítványok, a világ- és Eb-bronzérmes Kozma Dominik, a visszaélésekről 2013-ban botránykönyvet író Eb-bronzérmes Szepesi Nikolett, a junior Európa-bajnok Reményi Diána, s Kiss Noémi író, Egerszegi Krisztina korábbi edzőpartnere is megrázó történeteket idéztek fel. Az Eb-győztes Dara Eszter szexuális zaklatással is megvádolta Turit: az Indexnek elmondta, a pekingi olimpián az edző behívta szobájába és puszilgatni kezdte a nyakát. Az úszószövetség ezek után döntött úgy, hogy öttagú vizsgálóbizottságot állít fel az ügyben, a tréner pedig felfüggesztette szakmai alelnöki tevékenységét.
)
A kegyetlen módszereket azonban már a hetvenes, nyolcvanas évek bajnokain is alkalmazták. Legendásan keménykezű volt a 2004-ben elhunyt Széchy Tamás: a Hargitay Andrást, Wladár Sándort, Verrasztó Zoltánt, Darnyi Tamást és Rózsa Norbertet is felkészítő tréner rendszeresen verte versenyzőit.
– Az vesse rám az első követ, aki abban a korban szocializálódott, a nyolcvanas évektől gyerekekkel foglalkozott, és olykor, ha erős indoka akadt rá – mert eltört volna a gyerek lába, betört volna a feje, ha az uszodában baromkodik, a vizes kövön elesik vagy egyéb fegyelmezetlenségekről már ne is beszéljünk –, nem kevert le egy-egy nyaklevest vagy nem emelt ki a vízből senkit a manapság elfogadhatónál erőszakosabban – magyarázta Turi a 24.hu-nak.
Kozma Dominik mindezt úgy fogalmazta meg: idehaza nem úszókat, hanem katonákat nevelnek.
– Ebből a módszerből kijöhet egy-egy Egerszegi Krisztina vagy Cseh László, a kérdés, ennek mi az ára. Gyermekek ezreiről van szó, és csak nagyon kevesen jutnak el arra a szintre, hogy utólag talán azt mondják, megérte – véli.
Nagy kérdés, a helyzet mennyit változott mostanra. 2018-ban a szövetség gyermekvédelmi bizottságot és bejelentővonalat hozott létre, Wladár Sándor elnök szerint ma már egyáltalán nem jellemzőek ezek a módszerek. A háromszoros olimpiai bajnok Hosszú Katinka korábbi edző-férje, Shane Tusup ki is kérte magának, hogy Turi őt is megemlítette, mondván, az ő kezében is „ott volt az ostor és a cukor”.
)
„Turi úr, kérem, ne keverje össze a nézeteit a nevemmel. Ezeket a módszereket nem helyeslem, soha nem voltak részei az edzői filozófiámnak” – írta közösségi oldalán Tusup.
Válogatott kínzások
Wladár Sándor, olimpiai bajnok, vb-ezüstérmes, Európa-bajnok
„Gyerekkoromban engem is bántalmazott az edzőm, Széchy Tamás, aki nem riadt vissza egy-egy pofontól, hogy átlendítsen minket a holtponton. Akkor mi nem beszéltünk a történtekről, nem is tudtam volna kihez fordulni, a szüleimnek nem mertem elmondani”
Darnyi Tamás, négyszeres olimpiai bajnok, világ- és Európa-bajnok
„A papucs az rugalmas és puha anyag volt, voltak annál keményebb dolgok is. Voltak ilyenek a korábbi, 15 éves kapcsolatunkban. Kiskoromban néha elcsattant egy-egy pofon vagy egy partvisnyél-fenekes. Voltak ilyenek. Lehet vitatkozni, hogy hozzátartozik-e vagy nem tartozik-e hozzá az úszásban a magas szintű eredmények eléréséhez, ez volt Tamás bácsi módszere."
Rózsa Norbert, olimpiai arany- és ezüstérmes, világ- és Európa-bajnok
„Egy bottal vágott általában a fejünkre, de az néha nagy energiákat, feszültséget szabadított fel bennünk. Másik kedvenc büntetési módja a százszor száz pillangó volt, amit kimondani is szörnyű. Ha most belegondolok, tűnődök, hogy voltam képes a végrehajtására.”
Cseh László, olimpiai ezüst- és bronzérmes, világ- és Európa-bajnok
„Akkor jött az ordibálás, a büntetés. Gumikötelezés közben koki a farúddal. Ha nem úszod meg a szintidőt, akkor ugyanez a vízben. Képzeld el, amikor becsapsz 186-192-es pulzussal és puff a fejedre. De ennél is rosszabb a lelki terror. Mert abban éltünk, ez nem kérdés. Emlékszem, rengetegszer ültünk úgy a padon a délutáni edzés előtt, hogy már előre feladtuk lélekben.”