A magyar válogatottnak négyes vereségsorozatot kell megtörnie Bulgária ellen – videókkal

A magyar labdarúgó-válogatott hétfőn este kezdi meg Európa-bajnoki selejtezősorozatát Bulgária ellen. Cikkünkben összegyűjtöttük, hogy miként sikerültek a korábbi rajtok.

1960: Átrobogtak rajtunk Moszkvában – Szovjetunió–Magyarország 3:1

Baróti Lajos együttese az első félidőben csak nyomozta a labdát, és örülhetett, hogy a szovjetek „csak” háromgólos előnyt szereztek. Szünet után feljavultunk, de csak a szépítésre futotta Göröcs János révén. Miután egy évvel később a budapesti visszavágót is elveszítettük, odalettek az Eb-remények.

1964: Gól „Csikar-szögből” – Magyarország–Wales 3:1

A két csapat remek meccset vívott, 2:1-nél, a 48. percben Sándor Károly a róla elnevezett Csikar-szögből, vagyis kiszorított helyzetből állította be a 3:1-es végeredményt. A mieink eljutottak az Eb négyes döntőjéig.

1968: A holland legenda bemutatkozása – Hollandia–Magyarország 2:2

A hollandok világverő csapata ekkor már alakult, ezt jól mutatja, hogy az 51. percben 2:0-s előnyre tettek szert, a második gólt az újonc Johan Cruyff szerezte. A mieink ugyan végigtámadták a meccset, de Mészöly Kálmán csak a 89. percben tudott egyenlíteni. Az Eb-re sajnos nem sikerült kijutni, mert az utolsó akadályon, a Szovjetunión elbukott az akkor már Sós Károly irányította magyar válogatott.

1972: A kapus is segített – Norvégia–Magyarország 1–3 

Marseille után nagytakarítás volt a magyar válogatottnál, és a nem sokkal korábban kinevezett Hoffer József egy megfiatalított válogatott küldött pályára Oslóban. Tehette, hiszen a norvég válogatott még Európa gyengébb csapatai közé tartozott. A szépítő góljuk után belelkesedtek a norvégok, de szerencsére Geir Karlsen kapus a segítségünkre sietett: Kocsis Lajos távoli lövését senkitől sem zavartatva ejtette a saját kapujába. A magyar válogatott végül eljutott a négyes döntőig, de onnan két vereséggel tért haza.

1976: Siker a megbízott kapitánnyal – Luxemburg–Magyarország 2–4 

Bozsik József szívrohama miatt Moór Ede szövetségi edző ült a kispadon, a válogatott pedig álmosan kezdett, hiszen az egyik leggyengébb európai csapatnak számító Luxemburg gyorsan vezetést szerzett, majd a félidő hajrájában kiegyenlített a magyar fordítást követően. A második játékrészben feljavultunk, így megérdemelten nyertünk két góllal. 

1980: Futball-lecke Északon – Finnország–Magyarország 2–1

Új szakvezetővel és öt újonccal készült a magyar válogatott, de a mutatott játék még így is elmaradt a várakozástól. Védőink nem bírtak az akkor a legjobb finn labdarúgónak tartott Atik Ismaillal, a támadóink pedig nehézkesek voltak, az egész csapatból összességében csak Tieber László volt dicsérhető. 

1984: Búcsúzott a legendás támadó – Luxemburg–Magyarország 2–6

Nagyon álmosan kezdett a magyar csapat, és a hazaiak a harmadik percben előnybe kerültek. A második félidőben felébredtünk, és a tripláig jutó Póczik József vezérletével összejött a siker, ami mostanáig az utolsó győzelmünk egy Eb-selejtezősorozat nyitányán. Ezen a meccsen búcsúzott Fazekas László, aki gyengén játszott, összeveszett Mészöly Kálmán szövetségi kapitánnyal, és többet nem kapott meghívót a válogatottba. 

1988: Budapesten a későbbi Európa-bajnok – Magyarország–Hollandia 0–1

Komora Imre együttese csak arra volt képes, hogy megnehezítse a hollandok dolgát, ám a 68. percben megszületett a mérkőzés egyetlen gólja Marco van Basten révén. Az egygólos vereség ránk nézve volt hízelgő, hiszen a vendégek háromszor találták el a kapufát, és később a kontinenstornát is megnyerték.

1992: Idegenben jó az iksz – Norvégia–Magyarország 0–0

Az első félidőben az északiak voltak fölényben, de ahogy azokban az években rendre megszokhattuk, Petry Zsolt kitűnően védett. Szünet után mi is vezettünk néhány támadást, de balszerencsénk volt a befejezésekkel. A döntetlent jó eredménynek könyvelhettük el, de ahogy az előző két évtizedben, úgy most sem volt esély az Eb-szereplésre.

1996: Kétgólos vezetést herdáltunk el – Magyarország–Törökország 2–2

A török válogatott az előző években számottevő fejlődésen ment át, de a közvélemény így is győzelmet remélt a mieinktől. Az első félidőben úgy tűnt, ez meg is lesz, hiszen Kiprich és Halmai találataival kétgólos előnyben vonultunk szünetre. A második félidőben elfáradtunk, és a válogatottban talán a legjobb mérkőzését nyújtó Duró sérülése kicsit meg is bontotta a csapatot. A törökök egyenlítettek, és akár a meccset is megnyerhették volna a végén.

2000: A második Bicskei-éra első veresége – Magyarország–Portugália 1–3

A szerbek elleni 1–12 után a válogatotthoz visszatérő Bicskei Bertalan átalakította a keretet, nagyobb szerepet szánt az atlantai olimpián szereplő fiataloknak. Tavasszal remekelt a magyar válogatott, de az első igazi tétmeccs a portugálok elleni volt, ahol az eltiltott Sebők Vilmos nélkül kellett helytállni. A vezetést sikerült megszerezni, és sokáig reális esély volt a döntetlenre is. Ám a második félidőben a vendégek felőrölték a mieinket, és végül megérdemelt győzelmet arattak.

2004: Bravúrdöntetlen a centenáriumon – Svédország–Magyarország 1–1

Több szempontból is emlékezetes volt a Rasundában vívott meccs: napra pontosan 100 évvel előtte vívta első mérkőzését a magyar válogatott, ezt a svédországi összecsapást nem közvetítette a televízió, valamint a magyar csapat meglepően jól játszott. Kenesei Krisztián gyorsan vezetést szerzett... 

Jó régen volt. Nehéz meccsnek indult, de már az ötödik percben sikerült megszerezni a vezetést: Fehér Csabi nagyon jól ment el a jobb oldalon, beadott, én pedig a rövidre érkeztem, és bepörgettem. Jól játszottunk, de sajnos egy beadásból kaptunk egy elkerülhető gólt. Ha győzelemmel kezdünk, talán az egész selejtezősorozat máshogy alakul… 

– elevenítette fel a 2002-es meccset Kenesei Krisztián a Sportálnak. Mindmáig ez az utolsó Eb-selejtezősorozat, amelyet nem vereséggel kezdtünk.

2008: Ajándék gólok után súlyos vereség – Magyarország–Norvégia 1–4

Már az első félidőben padlóra küldtek minket a norvégok, persze ehhez kellettek az óriási védelmi hibák is (rossz hazaadás, rossz kirúgás, majd egy bombagól). A magyar csapatot óriási füttykoncert fogadta a második félidőben, a norvégok pedig igyekeztek látványosan futballozni, így csak eggyel növelték góljaik számát. A végén Gera Zoltán tizenegyesével legalább a szépítés összejött.

2012: Wernbloom, a hős – Svédország–Magyarország 2–0

Az első félidőben még sikerült megakadályozni a svédeket a gólszerzésben, és emellett ígéretes támadásokat is vezettünk. A második játékrész elején azonban Larsson beadását Pontus Wernbloom gólra váltotta. Egervári Sándor Priskin Tamás becserélésével hiába állt át a kétcsatáros játékra, a svédek irányítottak továbbra is, és Wernbloom a 73. percben a saját kapufáról kipattanó fejesét a hálóba lőtte, eldöntve a meccset.

2016: Lezárul a Pintér-éra – Magyarország–Észak-Írország 1–2

A mieink nem játszottak jól, de a 75. percben Priskin Tamás megszerezte a vezetést, és úgy tűnt, ezzel meg is lesz a három pont. Ám Lipták Zoltán megsérült, és miután nem volt több cserelehetőségünk, az utolsó tíz percet emberhátrányban kellett (volna) kihúznunk. Ez nem sikerült, előbb McGinn egyenlített, majd a 88. percben Lafferty a győztes gólt is megszerezte. Pintért a meccs után menesztették, és Dárdai Pál, valamint Bernd Storck irányításával 44 év után sikerült kiharcolni az Eb-szereplést.

2020: Kezdés vereséggel, sorozatban negyedszer – Szlovákia–Magyarország 2–0

Szoboszlai Dominik először kapott meghívót a válogatottba, és Marco Rossi szövetségi kapitány az 55. percben bizalmat is szavazott neki. A Salzburg fiatalja sem tudott segíteni a válogatotton, a 42. percben Duda szúrt bele egy beadásba, majd a 85. percben Rusnák rövid sarokra tartó lövése ért hálót. A magyar csapat sorozatban negyedszer bukta el a nyitó Eb-selejtezőjét (igaz, az Eb-re kijutott), remélhetőleg ez a rossz sorozat Bulgária ellen megszakad.