A Norvégiában edzősködő Kovács Péter kislányaival magyarul beszél, de válogatott meccset rég nem látott

Kovács Péter 2002-ben szerződött Norvégiába, ahol nagyon megtalálta a számításait, valamennyi klubjában szép számmal termelte a gólokat. Pályafutása végén sem tért haza, feleségével, a korábbi norvég válogatott Melissa Wiikkel edzőnek állt, és előbb a Sandefjord női csapatát, tavaly év vége óta pedig az ötödosztályú Tönsberg férfi csapatát irányítja. A korábbi válogatott csatár az edzősködésről, a norvég futballról és a magyar válogatottról is beszélt a Sportálnak.

Tavaly év végén elvállalta a norvég ötödosztályban szereplő Tönsberg kispadját. Mivel győzte meg a vezetőség?
Ötödosztályú klub lévén csak két edzés van hetente, ez pont passzol az elképzeléseinkhez. A párommal 2022-ig edzősködtünk, viszont az utóbbi másfél évben a kisgyermekeink miatt nem igazán fért bele a heti öt-hat edzés levezetése. 

Az biztos, hogy megvan a bizalom, hiszen topkategóriás edzőként hivatkoztak Önre a karácsonyi ajándékként aposztrofált bejelentésében.
Ezt túlzásnak érzem. UEFA A-licences képesítéssel rendelkezem, már csak a pro licenct kell megszereznem. Lehetséges, hogy a játékos-pályafutásomnak és az edzői papírjaimnak szólt a dicséret. Majd az idő eldönti, jó edzőt szerződtetek-e.  

Kovács Péter Málta ellen szerezte egyetlen gólját a válogatottban
A Lothar Matthäus irányítása alatt 10-szeres magyar válogatott támadó itthon az SBTC, az Újpest és a Vác játékosa volt, 1998 és 2002 között pedig Finnországban játszott, ahol 2000-ben bajnok is lett. Utána Norvégiába igazolt, ahol többek között a Tromsö, a Viking, a Strömsgodset, az Odd Grenland, a Sarpsborg és a Sandefjord színeiben szerepelt. Kovács összesen 174 gólt jegyzett Skandináviában, 2008-ban a norvég másodosztály, míg 2012-ben az élvonal gólkirálya lett.

Mennyire lehet előrelépni egy ötödosztályú csapatból?
A klub mindent biztosít a profi munkához. Nagyszerű a stadion és az utánpótlás, de a felnőttcsapat az utóbbi években nem tud feljebb lépni. A 2023-as szezonban a hatodik helyen végzett a csapat, az a cél, hogy néhány éven belül feljebb lépjünk a negyedosztályba. Még nem találkoztam a játékosokkal, hétfőn van az első edzésünk, a következő hat hét az ismerkedésről szól majd, így még nem tudom megmondani, 2024-ben összejön-e a cél.

A kinevezése előtt felesége, a korábbi norvég válogatott Melissa Wiik oldalán a Sandefjord női csapatát irányította. Mennyire lehet majd hasznosítani az ott szerzett tapasztalatokat? Nagyon eltérő lesz a két feladat?
Nem lesz eltérő, a foci, az mindenhol foci. A legnagyobb kérdés, hogyan tudjuk a profi mentalitásunkat egy amatőr csapatéhoz igazítani, hiszen játékosként és edzőként is hozzászoktunk, hogy minden héten hat edzésünk és egy meccsünk van. Teljesen más elvárásokkal kell dolgoznunk.

Más felfogásban kell kommunikálni a férfi és a női futballistákkal?
A lányok mindig könnyen elfogadták, amit mondtunk, a fiúknál ez kicsit más lesz, főleg az ötödosztályban. Kérdés, képesek-e elfogadni és teljesíteni, amit elvárok. Nem kell különbséget tenni a férfi és a női futballisták között, mindenkivel lehet engedékenyebben és keményebben is bánni, személyfüggő, kinek mire van szüksége.  

Alaposan ismeri a norvég közeget, hiszen 2002 óta kint él. Ez idő alatt miben fejlődött leginkább a futball az országban?
Nehéz összehasonlítani a két időszakot, hiszen most már minden sokkal gyorsabban, gördülékenyebben megy. A stadionok, az akadémiák és a játékosok felkészültsége is sokkal jobb. Noha ezt a válogatottnál nem annyira tapasztalhatjuk, van előrelépés, a klubfoci különösen sokat fejlődött az elmúlt öt-hat évben.   

Szuperlatívuszokban beszélnek a skandináv országok akadémiai és scouting-rendszeréről. Tudna arról beszélni, miért működnek ennyire jól?
Az anyagiak sokat számítanak: az akadémiák 2010 óta fejlődnek igazán, akkor sok pénzt fektettek bele, aminek mostanában lett meg a gyümölcse. A játékosok jó alapokat kapnak az utánpótlásban, és már fiatalon európai nagycsapatokhoz szerződnek, amelyeknél folyamatosan képesek fejlődni. Reméljük, ez folytatódni fog. Úgy hallottam, a 2006-os és a 2007-es generáció nagyszerű Norvégiában.

Erling Haaland és Martin Ödegaard személyében két klasszisa van már az országnak. Mennyire a norvég utánpótlásrendszer termékei ők?
Mindkettejük édesapja profi futballista volt, ez nagyban segítette őket a fejlődésben, a helyes gondolkodásban, és persze fiatal koruk óta rendkívül sokat edzettek. Martinnal a 2014-es és a 2015-ös szezonban együtt játszottam Strömsgodsetnél. Már akkor, 15-16 évesen nagyon eltökélt volt, tudta, hogy sztárcsapatban akar majd játszani, ez össze is jött neki, immár az Arsenal és a nemzeti tizenegy csapatkapitánya. Mindkét játékos ott lesz a világ elitjében az elkövetkezendő években.

Mennyire kezelik őket sztárként Norvégiában?
Mindketten a legfontosabb személyei a norvég válogatottnak, ha valamit reklámozni kell, őket választják, a lányoktól pedig Ada Hegerberget és Caroline Graham Hansent. Nemcsak a pályán, nyújtott teljesítményünk, hanem a viselkedésük, a személyiségük miatt is kedvelik őket az emberek.                

Mi lehet oka, hogy Norvégiának a nagy előrelépés ellenére nem sikerül kijutnia a kontinenstornákra az utóbbi időben?
Ezt folyamatosan fejtegetik a médiában. Jó játékosok szerepelnek jó klubcsapatokban, de valamiért a válogatottban sohasem jön össze az utolsó lépés megtétele. A sajtó szerint két jó középhátvéd hiányzik a nemzeti tizenegyből.

Térjünk rá Magyarországra. Mennyire sűrűn beszéli a nyelvet? Mikor volt legutóbb itthon?
A két kislányommal – a kisebbik most lesz egy, a másik már három éves – magyarul beszélek itthon, apukámmal elég gyakran, hetente beszélünk. Nyaranta mindig sikerül körülbelül két hetet otthon töltenünk, tavaly nyáron is hazautaztunk.

A magyar válogatott meccseit mennyire követi figyelemmel? Mit gondol a nemzeti csapat teljesítményéről?
Szoboszlai Dominik és Kerkez Milos Premier League-mérkőzéseit hétről hétre követem, de magyar válogatott meccset régen láttam. Természetesen azt tudom, hogy a magyar csapat megint ott lesz az Eb-n, követem majd a meccseit.

Ha megkeresnék, vállalna munkát Magyarországon?
Már 22 éve Norvégiában élek, nagyon jól érzem magam itt a családommal, az idősebb lányomnak lassan jön az iskola. Hogy hova visz a sors, még nem tudom, elképzelhető, hogy évek múlva Magyarországon kötök ki – ki tudja?

EZT OLVASTA MÁR?