Az olimpiai aranyérem után a világbajnok Brazília se jelentett akadályt – Gelei József 85 éves! – videókkal
)
Tökéletes egészségi állapotnak örvend Gelei József, az MTK, a Vasas és a Tatabánya korábbi olimpiai bajnok kapusa. A tizenegyszeres válogatott futballistát otthonában látogattuk meg 85. születésnapja alkalmából.
Meglehetősen korán, tíz-tizenkét éves korában eldőlt, hogy futballista lesz, mivel Lakat Károly mesteredző osztályába került, aki magyar-történelem szakos tanár is volt, illetve válogatott labdarúgóként akkoriban a testnevelést is rábízták az iskolában. A Ferencváros labdarúgója volt, és harmadmagával Gelei Józsefet is beajánlotta a zöld-fehérekhez, de nem sikerült a felvételi, nem úgy az MTK-ban. Ifjúsági válogatottként pedig éppen külföldön futballozott, amikor kitört az ’56-os forradalom…
Miután hazajött külföldről, az MTK-ban egyre több játéklehetőséget kapott, különösen, amikor Hidegkuti Nándor vette át a csapat irányítását, de később a Vasashoz került. Igaz csak egy évre, mert időközben Grosics Gyula bejelentette visszavonulását a Tatabányánál, ahol Gelei József Rapp Imrével küzdött meg a csapatba kerülésért – akár repedt bordával is.
A Tatabánya játékosaként került be az olimpiai válogatott keretébe, és részt vett az 1964-es tokiói olimpián, amelyen a magyar válogatott aranyérmet szerzett. Marokkó ellen (6–0) védett, a Románia elleni negyeddöntőben (2–0) egygólos vezetésnél pedig kivédte ugyan az ellenfél tizenegyesét, de vetődésénél két ujja eltört, és az elődöntőben, valamint a döntőben Szentmihályi Antal védett. Később a felnőtt válogatottban tizenegyszer lépett pályára, játszott az 1966-os angliai világbajnokságon Brazília (3:1), Bulgária (3:1) és a Szovjetunió (1:2) ellen.
Pályafutása után edzősködött, a hetvenes évek végén India szövetségi kapitánya volt, és az ázsiai országban eltöltött két év alatt több ismeretséget is kötött. Az egyik ilyennek köszönhetően a nyolcvanas évektől többször dolgozott Ománban, de Ausztráliában és Egyiptomban is volt csapata.
Elégedett játékos- és edzői pályafutásának, sokat köszönhet feleségének is, aki egyébként az ötvenes években az MTK-ban kézilabdázott. Immár 64 éve házasok, két fiút neveltek fel, Károlyt és Józsefet, előbbi szintén kapus lett, egyszeres válogatott.
Ezt olvasta már?