Bakanek doktor egyértelművé tette: férfi ellen kell a negyeddöntőben Hámori Lucának bokszolnia

Nem csitulnak hullámok a férfi kromoszómákkal rendelkező, de a női tornán induló bokszolók miatt. Sőt ami tegnapig nekünk magyaroknak csak egy sztori volt, az most hirtelen rögvalósággá vált, ugyanis a 66 kilóban Hámori Luca éppen a nemi teszten megbukott algériai Iman Helif ellen bokszol az éremért.

Vajon mennyire tekinthető nőknek egy ilyen kromoszóma rendellenességgel született lányok? Tudjuk, az olimpiai boksztornán Helif mellett meg a tajvani Lin Ju-ting is ezzel a problémával küzd.

Ha az említett sportolóknak Y kromoszómái is vannak, akkor egyértelműen férfiak. Az Y kromoszóma felel ugyanis a tesztoszterontermelésért, ami pedig erősebb izomzathoz segíti őket. Ez genetika, más kérdés, hogy ők pszichésen milyen neműnek vallják, érzik magukat. Nem ismerem a NOB vonatkozó szabályait, de nem tűnik fair döntésnek engedélyezni a két bokszoló versenyeztetését a nők között

– ad hangot véleményének dr. Bakanek György sportorvos.

Luca előtt már egy olasz versenyző, Angela Carini is szembenézett az algériai ökleivel, de 46 másodperc után inkább feladta a küzdelmet.

Erről a meccsről az Algerian News Agency hírügynökségnek a vesztes bokszoló edzője, Emanuele Renzini nyilatkozott:

Könnyebb lett volna nem kiállni, mert egész Olaszország napok óta arra kérte Angelát, hogy ne küzdjön. De ő nagyon motivált volt, és meg akarta mutatni, mit tud”

– magyarázta a mester, majd így folytatta:

„Amikor a sorsoláson kiderült, ki lesz az ellenfele, Angela azt mondta, hogy ez nem egy rendjén való dolog, de aztán, úgy tűnik, elnyomta magában ezeket a hangokat”

Khelif egyébként másodszor indul olimpián, s hogy – férfi kromoszómák ide, férfi kromoszómák oda – nem legyőzhetetlen, azt eddigi mérlege bizonyítja, ötven meccséből kilencet elveszített.

Legutóbb Tokióban egy súlycsoporttal lejjebb a negyeddöntőig jutott, ott az ír Kellie Harrington egyhangú pontozással legyőzte.

Ez is erről szól