Folytatódik a Nemzeti Úszóakadémia-vita: „Katinka úgy gondolja, neki mindez kijár a sikereiért...”

Alaposan felkavarta az állóvizet Hosszú Katinka. A háromszoros olimpiai bajnok úszó nyílt levélben fakadt ki kedden este amiatt, hogy nem indíthatja el az úszóakadémiáját, mert elutasították az akkreditációs kérelmét.

Alaposan felkavarta az állóvizet Hosszú Katinka. A háromszoros olimpiai bajnok úszó nyílt levélben fakadt ki kedden este amiatt, hogy nem indíthatja el az úszóakadémiáját, mert elutasították az akkreditációs kérelmét.

Állítása szerint hazai- és külföldi szakemberek több mint egy éves munkája veszett kárba. A kezdetben Csillebércre megálmodott, a Sportál információja szerint négymilliárd forintos utánpótlásnevelő-központ jelen állás szerint csak álom marad.

Megkeresésünkre a sportállamtitkárság és a Magyar Úszó Szövetség sem kívánt reagálni Hosszú kritikus hangvételű levelére, illetve, hogy miért esett kútba a projekt. Mi több, maga Katinka is azt üzente érdeklődésünkre, hogy nem kíván többet hozzátenni, mint amit a posztjában leírt.

Megtudtuk azonban így is, hogy az úszó annak ellenére ütközött falakba, hogy a népszerűségét és a teljes kapcsolatrendszerét bevetve próbálta a számára pozitív döntést kicsikarni.

„Bár az összetett nagy projektem egyelőre nem jön össze, immáron az említett akadémiai anyagot is felhasználva az Iron Swimben továbbra is szeretettel várjuk azokat, akiknek a legfontosabb, hogy a képzés nem a sportpolitika, nem a klub, hanem a versenyző érdekeit és a sport szeretetét tartsa szem előtt. Csakis ilyen értékekre alapuló rendszerben tudom saját megszületendő gyermekemet is elképzelni” – írta az első gyermekével várandós Hosszú, aki komoly kritikát fogalmazott meg a vezetés felé. – „Sajnálatos módon úgy látszik, a sportban az egyéni érdekek még mindig megelőzhetik a szakmai érdekeket. A sportvezetésben sokan a saját pozíciójukat tartják a legfontosabbnak, nem pedig a sport fejlődését.”

A világversenyeken 97 érmet szerző klasszist tehát érzékenyen érintette, hogy a beadványa nem nyerte el a döntéshozók tetszését. Ugyanakkor egy neve elhallgatását kérő bennfentestől megtudtuk, hogy nagy szerepet játszott a döntésben a jelenlegi nem túl rózsás gazdasági helyzet is.

„Egyedi szisztémát alkalmazva, állandóan versenyezve és edzve aratott fantasztikus sikereket úszóként, de hogy ezt általánosítva, országos szinten bevezessék, erősen kérdéses, hogy jó ötlet-e” – nyilatkozta az ügyre rálátó informátorunk.

Amikor beruházásokat, egyetemi fejlesztéseket kell leállítani, felelőtlenség lenne egy úszóakadémiát felépíteni és működtetni. Ezt kellene megértenie.

Meg kellene egy kis türelem a részéről... Úgy tudom, hogy nem került le végleg a napirendről a téma, csak most nincsen rá pénz. A Duna Arénát így is sokkal kedvezőbb feltételekkel használja, mint bárki más. Persze Katinka úgy gondolja, neki mindez kijár a sikereiért...”

Hosszú az úszás jövőjéért is aggódik, ám az még mindig az egyik legeredményesebb magyar sportág, amelynek Sós Csaba szövetségi kapitány szerint egyre bővül a bázisa.

„A közelmúltban indult el a gigantikus Úszó Nemzet Program, amely a világon egyedülálló. Négy városban rajtolt teszt üzemmódban, a terv az, hogy az egész országra kiterjesztjük. A kormányzat alapvető célkitűzése az volt, hogy mindenki tanuljon meg úszni, de távolabbra mutat, hogy a korábbi harminc-negyven ezer helyett százezernél többen jelennek meg a rendszerben. Eddig felfedeztünk egy Milák Kristófot, három-négy másik eltűnt, mert nem jött le az uszodába, nem tellett rá a családjának, ezentúl viszont mindenki a szemünk előtt lesz, egy fél tehetség nem tűnhet el” – mondta a szakember.

Kovács megkapta a kajakakadémiát
Magyarországon két akkreditált országos akadémia működik egyéni sportágakban, birkózásban és kajak-kenuban. Utóbbi – a Hosszú Katinkához hasonlóan háromszoros olimpiai bajnok – Kovács Katalin nevét viseli. A korábbi kajakos aktívan részt is vesz a Sukorón két és fél éve elindított, állami támogatással folyamatosan bővülő komplexum működtetésében.

Ezt olvasta már?