Katonai kiképzéssel, mínusz harminc fokban készült a téli olimpia sztárja

Nils van der Poel két távon is nyert Pekingben /Fotó: Getty Images
Peking — Egy magyar származású svéd gyorskorcsolyázó, Nils van der Poel lett a pekingi téli olimpia egyik legnagyobb sztárja.

Az ötkarikás játékokon az 5 és 10 ezer méteres táv aranyérmét is begyűjtő sportoló nagymamája 1956-ban vándorolt ki Magyarországról. Nagyapja pedig holland volt, a kis Nils alighanem tőle örökölte sport iránti szenvedélyét: a nagypapa az 1950-es években ugyanis minden olimpia helyszínére eltekert kerékpáron.

Van der Poel már a négy évvel ezelőtti pjongcsangi olimpián is szerepelt, ám ott csak egy csalódást keltő 14. helyet szerzett. Ezt követően változtatott edzésmódszerén. Jelentkezett a svéd hadsereg egyik elit alakulatához, így szó szerint katonai kiképzéssel és brutális mennyiségű edzésmunkával készült Pekingre.

Nils van der Poel két aranyérmet ünnepelhetett /Fotó: Getty Images

Lappföldön akár állandó mínusz 30 fok is lehet. Néha kiküldjük a katonákat az erdőbe több mint egy hétre ennivaló nélkül. Meg kell menteniük magukat. Ott tanulják meg, mi az összetartás, hogyan törődjenek a másikkal, mit jelent valójában a felelősség – nyilatkozta Jens Eliasson, aki a sportoló parancsnoka volt.

Edzője, Johan Röjler elmesélte, hogy a kiképzés során az egyik leghidegebb éjszakán elfagyott a gyorskorcsolyázó keze. Ám ő feltalálta magát, levizelte és úgy melegítette fel a fagyott testrészt.

Ilyen kiképzésen vett részt a svéd korcsolyázó /Fotó: Instagram

Van der Poel egyébként az olimpiát is sérült csí­pővel csinálta végig. Futni emiatt egyáltalán nem tud, de korcsolyázni és kerékpározni igen.

– Havonta százharminc órát edzek – mesélte a svéd a felkészüléséről. – A korcsolyázás mellett 9-10 órás bringás napokat tartok, ilyenkor körülbelül harminc kilométeres átlagsebességgel tekerek.

Nils van der Poel (jobbra) katonai kiképzéssel készült Pekingre /Fotó: Instagram

A kétszeres olimpiai bajnok egyébként meglehetősen puritán életet él. Az edzései mellett egyik hobbija az ejtőernyős ugrás. Nyáron a väste­raasi légibázisra megy, és a helyi repülősklub egyik faházában él, hátizsákból öltözik. Az Instagramján ugyan 30 ezren követik, de őt ez sem érdekli, mindössze öt posztja van.

Bírálta a kínai rendezést

Van der Poel igencsak szókimondó. Az olimpián nyilvánva-ló csalásnak titulálta, hogy egy rivális nemzethez tartozó holland jégmester készítette a jeget, s magát a pekingi rendezést az 1936-os berlini náci olimpiához hasonlította.

„Úgy gondolom, rendkívüli felelőtlenség olyan országnak adni a rendezési jogot, amelyik olyan nyilvánvalóan sérti meg az emberi jogokat, mint Kína” – fogalmazott a gyorskorcsolyázó.