A vasárnap véget ért, nemzetközileg is agyondicsért budapesti atlétikai világbajnokság üde színfoltja volt Youhuu, a racka juh. A sokszor pimasz módon viselkedő figura, amely akrobatikus mozdulatoknak sem volt híján, sokszor csalt széles mosolyt a Nemzeti Atlétikai Központba kilátogó közönség, illetve a tévénézők millióinak arcára.

A vb örökre emlékezetes momentuma marad például, amikor Youhuu az atléták lihegőjében a kanapé mögül előugorva a szívbajt hozta a bahamai Anthonique Strachanre a női 200 méteres síkfutás elődöntői után. A nagy ijedtség ellenére persze harag nem volt.

Lapunk megtudta, ki, illetve kik testesítették meg a világ figyelmét ránk irányító sportrendezvény jelképét. Nos, ­három, hatalmas szakmai tapasztalattal rendelkező amerikai úriember, Zoltán Berencsi, Scott Hesington és Barry Anderson bújt bele kilenc napon át Youhuu bőrébe. Mindhárman hosszú időt töltöttek el az észak-amerikai profi kosárlabdázásban, az NBA-ben.

 Az Atlantában felnőtt Berencsi, aki georgiai tornászbajnok volt, ma már a Harlem Globetrotters kosarasainak vezető producere és kaszkadőrként is dolgozik, 20 éven át tevékenykedett kabalafiguraként, ­legutóbb a Washington Wizards kosármeccsein szórakoztatta a közönséget. Úgy tudjuk, döntő szerepe volt a racka juh kitalálásában, megformálásában. 

Anderson sem kispályás, 17 éven át bújt a Chicago Bulls kabalája, Benny, a bika jelmezébe, míg Hesington 24 évet töltött az Orlando Magic és Detroit Pistons kosárcsapatainak kabalájaként. Mindhármukban közös, hogy ma már inkább szakmai tanácsadóként tervezik meg egyes sportklubok szórakoztató produkcióit, vállalkozások kreatív kampányait. Nyugodtan állíthatjuk, hogy Budapesten is profi munkát végeztek. 

– A sportesemények az Egyesült Államokban nemcsak sportról, hanem a szórakozásról is szólnak. Nálunk a sport a műsor központi része, de a rendezvényekhez szorosan hozzátartoznak a fények, a zene, különféle effektusok, grafikák, táncosok és természetesen a kabalaállatok is. Ezek vonzzák az embereket, és nemcsak azokat, akik szeretik a kosárlabdát, hanem azokat is, akik szórakozni jönnek – mesélte korábban Hesington.

Ezt már olvasta?