Ha van bundapasszus a szerződésben, a Mezőkövesd azonnal menesztheti gyanúba keveredett légiósát
)
A 28 éves védő, akit tavaly novemberben igazolt le a borsodi együttes, még 2022 áprilisában a Dinamo Bucuresti csapatkapitányaként keveredett furcsa ügybe. A CS Mioveni ellen 2-0-ra elveszített bajnoki első 25 percében zsinórban négy szabálytalanságot is elkövetett Steliano Filip, az utolsóért pedig sárga lapot kapott.
A Nemzetközi Szövetség a Fogadások Tisztaságáért (IBIA) nevű szervezet figyelt fel arra, hogy a találkozó előtt nagy összegben fogadtak arra, hogy a futballista az első 25 percben büntetésben fog részesülni. A történtekről az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) is értesült, felvette a román testülettel a kapcsolatot, az pedig egy helyi lapnak megerősítette, vizsgálat folyik, a rendőrség is nyomoz. Kiderült, hogy Filip már 2019-ben arról beszélt, hogy csalók egyszer 25 ezer eurót (9,4 millió Ft) ajánlottak neki azért, hogy szándékosan sárga lapot kapjon, de ő ezt visszautasította.
Ahogy a történetből is látszik, a csalások már korántsem csak az eredmények manipulálására korlátozódnak, hanem a mérkőzések egyes történéseire, mint például a büntetőlapok begyűjtésére, tizenegyesek, szögletek kiharcolására, ezekhez ugyanis nem kell több személyt bevonni, elég ha egy-egy játékos, játékvezető ludas.
)
Dr. Borbély Zoltán ügyvéd még az MLSZ jogi igazgatója volt, amikor 2010-ben kirobbant a hazai bundabotrány. A szakember sokat tett a magyar labdarúgás megtisztulásáért, a mezőkövesdi esettel kapcsolatban pedig egy érdekes dologra hívta fel a figyelmet.
– Annak idején rengeteg támadás ért minket a fogadási csalások kezelése miatt, de végül a főszereplők letöltendő börtönbüntetéseket kaptak, így ezeknek az ítéleteknek igenis volt elrettentő erejük, mert jelenleg nincsenek ilyen kaliberű ügyek a magyar futballban – magyarázta Borbély. – Ugyan a román légiós esetében nem az eredmény, hanem a mérkőzés egyik eseményének manipulálása vetődött fel, de ezt a jogszabályok ugyanúgy kezelik, és súlyosan büntetik. Az NB I-es klubok többségénél ma már bundázás elleni passzust is beleépítenek a játékosok szerződésébe, ami annyit tesz, hogy a futballistának ki kell jelentenie, a korábbiakban nem volt érintett mérkőzések manipulálásában, illetve, ha mégis felvetődik ennek az elkövetése, a klub jogerős bírósági ítélet nélkül is felbonthatja a megállapodást. Ha Mezőkövesden is ilyen szerződések vannak, akkor bizalomvesztés okán akár el is küldheti a játékost, de ez kizárólag a klub döntése.
Kerestük a Mezőkövesdet, hogy megtudjuk, a szerződtetéskor tisztában voltak-e azzal, hogy légiósuk bundagyanúba keveredett, illetve a tények ismeretében milyen lépéseket terveznek, de a klub későbbi választ ígért.
)