Minden idők leghihetetlenebb versenyén egy centi döntött az érmekről – videókkal
)
Azt hiszem, túlzás nélkül kijelenthetjük, hogy a súlylökés az atlétikai számok közül az egyik legkevésbé látványos, ennek megfelelően a közönség is kevésbé vevő rá. Ami azonban ebben a 2019-es, dohai világbajnokságon történt, az a legizgalmasabbak közé emelte – legalábbis ott és akkor –, hiszen az érmesek között összesen egyetlen centi volt a különbség. Csak zárójelben a matematikát kedvelőknek: egy centiben ebben a számban egy ezreléknek kevesebb mint a fele!
)
Az új-zélandi címvédő, Tom Walsh hihetetlen dobással kezdett, elsőre 22.90-ig lökte a 7,26 kiló súlyú golyót. Ezzel nem csak egyéni és óceáni csúcsot javított, de feljött az örökranglista negyedik helyére. Ráadásul ekkorát 29 éve nem dobott senki: a rangsor első három helyezettjének – az amerikai Randy Barnes, a keletnémet Ulf Timmermann és az olasz Alessandro Andrei – legjobbja 1990-ben, 1988-ban és 1987-ben született.
Mindenki azt gondolta a stadionban, ezzel az aranyérem sorsa el is dőlt, a többiek harcolhatnak az ezüstért és a bronzért. Az utolsó előtti sorozatig úgy tűnt, tényleg így lesz, ekkor ez volt a helyzet: 1. Walsh 22.90, 2. Ryan Crouser (amerikai) 22.71, 3. Darlan Romani (brazil) 22.53.
Az utolsó sorozatban már megfordul a sorrend, tehát a 8. helyen álló dob először, aki pedig vezet, az az utolsó. Az első négy próbálkozó kísérlete nem emelte meg sem a riválisok, sem a nézők pulzusszámát. Aztán jött az addig 21.95-tel csak negyedik magyar származású amerikai Joe Kovacs…
A golyó a kezéből irgalmatlanul messzire repült, bőven a 22 méteres vonal fölött ért földet, valahol ott, ahol öt sorozattal korábban Walshé. Az atléta óriásit – sőt, óriásiakat – üvöltött a kísérlete után, hát még amikor megjelent a kijelzőn: 22.91.
Romani érvénytelent lökött, s jött az ügyeletes olimpiai bajnok Cruiser, aki lecsúszott a másodikról a harmadik helyre. A koreográfia azonos volt, mint Kovacsnál (az utolsó mozzanatot leszámítva): lökés, üvöltés, boldogság. Az eredményjelzőre viszont „csak” 22.90-et írtak ki, amivel viszont visszavette a második helyet, hiszen Walsh második legjobb eredményénél az övé 15 centivel nagyobb volt.
A szemmel láthatóan frusztrált és feszült új-zélandi címvédő, aki egyik pillanatról a másikra lett biztos győztesből harmadik, nem tudott javítani – ráadásul ki is lépett a dobókörből –, így legfeljebb azzal vigasztalhatta magát: ő lett minden idők legpechesebb bronzérmese, ráadásul minden idők (akkor már csupán) ötödik legjobb eredményével.
(Videón a verseny utolsó öt dobása, érdemes vlégignézni)