Itthon titkolják, az Eb-n büszkék párjukra a leszbikus focisták
)
A női labdarúgás álompárjaként is emlegetik a dán Pernille Hardert és a svéd Magdalena Erikssont. Ők már több mint tíz éve vannak együtt, és a 2019-es vb-n készült csókolózós fotójuk ikonikussá vált. A 32 éves dán és a 31 esztendős svéd korábban az angol Chelsea-ben is együtt futballozott, jelenleg mindketten a német Bayern Münchent erősítik. Az Eb-n egymás ellen is pályára léptek, azon a meccsen Eriksson örülhetett 1-0-s svéd sikernek.
Szintén szembekerült egymással a kontinenstornán az angol Beth Mead és a holland Vivianne Miedema, de ugyancsak hosszú ideje, nyolc éve alkot egy párt már a német kapus, Ann-Kathrin Berger és az angol Jess Carter.
A svéd Linda Sembrant és az olasz Lisa Boattin is jó ideje boldog együtt. A Juventus játékosaiként jöttek össze, de kapcsolatukat csak 2023-ban, Valentin-napon tették nyilvánossá. Olaszországban – ahol szintén nem engedélyezett a melegházasság – nagy port kavart a bejelentésük. Sembrant később büszkén mesélt erről a döntésükről, úgy fogalmazott, a kiállásuk fontosabb volt, mint azt gondolták.
Az Eb résztvevői közül szintén egy párt alkot a német Lea Schüller és az olasz Martina Piemonte, két olasz játékos, Rachele Baldi és Giada Greggi, valamint a belga csapatból Laura Deloose és Tine De Caigny.
De mi a helyzet idehaza? Hevesi Tamás hosszú ideig edzősködött női csapatoknál, és sosem okoztak neki gondot a saját nemükhöz vonzódó játékosok.
– Természetes, hogy idehaza is vannak leszbikus játékosok, akik békében és szeretetben élnek együtt azonos nemű párjukkal, ebben nincs is semmi kivetnivaló – mondta lapunknak az edzőként korábban a Ferencváros női csapatát és a női U17-es válogatottat is irányító énekes. – Amikor a női futballban dolgoztam, a mainál is zártabb közeg volt, mindenki ismert mindenkit, mindenki tudott mindent a másikról, így én is, hogy a futballistáim közül kik azok, akik a saját nemükhöz vonzódnak. Probléma sosem volt velük, mindig jól megfértek a heteroszexuális társaikkal. Sipos Lillán kívül viszont – aki a játékosom volt – én sem ismerek mást, aki ennyire nyíltan felvállalta volna a másságát.
Hogy itthon ez még valóban érzékeny téma, azt csütörtökön is tapasztalhattuk, mert bár több szakembert vagy játékost is megkerestünk, egyikük sem kívánt nyilatkozni. Nálunk a női labdarúgás kevésbé van szem előtt, mint a nyugat-európai országokban, és nem is jellemző, hogy játékosok nyilvánosság előtt felvállalnák másságukat. Azért erre is akadt példa, a válogatott középpályás, Sipos Lilla tavaly áprilisban kötött melegházasságot Ausztriában párjával, az Éjjel-Nappal Budapest című sorozatból ismert Tóth Angélával – és beszélt lapunknak a részletekről.
– Nagyon boldogok vagyunk. Talán, lehet, sokan meglepődtek a híren, hogy összekötöttük az életünket, viszont szerettünk volna a kapcsolatunkban előrelépni. Miután Magyarországon nem házasodhattunk volna össze a törvények miatt, és én már jó ideje itt játszom Ausztriában, adva volt a lehetőség. Természetesen az sem mellékes, hogy itt sokkal elfogadóbb a társadalom, mint odahaza az azonos neműek egybekelését illetően. Szeretném kihangsúlyozni: a legfontosabb, hogy a személyt szeretjük, nem a nemeket – mondta akkor lapunknak Sipos.