Piros lapok, elvett gólok, mesterhármas, VAR-parádé – őrületes derbit nyert meg a Chelsea

Gyakorlatilag minden megtörtént, ami egy futballmeccsen megtörténhet: a londoni „kékek” 4–1-re nyertek az eddig veretlen Tottenham vendégeként a Premier League hétfői rangadóján.

Az angol bajnokság 11. fordulójának záró mérkőzésén londoni derbit rendeztek, az eddig veretlen Tottenham a Chelsea-t fogadta. A találkozónak külön pikantériát adott, hogy a „kékek” vezetőedzője, Mauricio Pochettino korábban öt és fél éven át a Spurst irányította. De ahelyett, hogy elmerülnénk az előzményekben és az egyéb érdekességekben, térjünk is rá magára a meccsre, mert nem lesz rövid összefoglalni a történteket – valóságos káosz lett ugyanis úrrá a mérkőzésen.

A Tottenham számára álomszerűen kezdődött a találkozó, Dejan Kulusevski megpattanó lövésével már a hatodik percben megszerezte a vezetést. 1–0

Két perccel később jöhetett volna a Chelsea válasza, Nicolas Jackson került ziccerbe, de nem tudott túljárni Guglielmo Vicario eszén, a Spurs olasz kapusa bravúrral védett. Újabb két perc elteltével a hazaiak egy tökéletesen megkomponált akció végén másodszor is betaláltak, ám Szon Hung Min gólját néhány centiméteres les miatt érvénytelenítették.

A 18. percben a VAR-rendszer már azt vizsgálta, hogy Destiny Udogie, a Tottenham védője nem érdemelt-e piros lapot, amiért páros lábbal rácsúszott Raheem Sterling lábára, de végül nem bírálták felül a pályán hozott ítéletet, vagyis az olasz futballista megúszta sárgával a durva belépőjét.

A 21. percben Sterling góljával egyenlített a Chelsea – legalábbis néhány másodpercig így tűnt, de aztán ezt a találatot is érvénytelenítették, mert az angol futballista kezezett, mielőtt a kapuba juttatta a labdát. Ezt követően érdemes lett volna azt is megvizsgálni, hogy Cristian Romerót nem kellett-e volna kiállítani, amiért a vendégek támadása közben a földön fekve szándékosan belerúgott Levi Colwillbe, de e tett fölött szemet hunyt a játékvezetői csapat.

Aztán elérkeztünk a 28. perchez: a Tottenham tizenhatosánál lévő kavarodás végén a vendégek ecuadori középpályása, Moisés Caicedo elé került a labda, aki nagy gólt ragasztott 20 méterről a jobb alsó sarokba, ám ezt a találatot is annulálták, mert a labda útjában álló csapattársa, Nicolas Jackson lesen ólálkodott, és a bírók úgy ítélték meg, hogy akadályozta Vicario kapust a kilátásban. (Más kérdés, hogy hasonló szituációkban adtak már meg gólokat ebben a szezonban a Premier League-ben…) De ha nem gól, akkor viszont tizenegyes, merthogy Caicedo lövése előtt Romero brutálisan belerúgott honfitársa, Enzo Fernández bokájába a tizenhatoson belül. A szabálytalanság olyannyira súlyos volt, hogy nemcsak büntetőt ért, hanem piros lapot is az argentin középhátvédnek, akit a 75. meccsén már negyedszer állítottak ki a Spursben.

A tizenegyest a Manchester Citytől a nyáron megvásárolt Cole Palmer belőtte, Vicario ugyan érezte az irányt, hozzá is ért a labdához, de a kapufa nem volt a segítségére. 1–1

Az ifjú angol támadó mind a három eddigi büntetőjét értékesítette a Chelsea játékosaként.

Az első félidő hajrájában a Tottenham addig sem rózsás helyzete tovább romlott: két-három perc leforgása alatt James Maddison és Micky van de Ven is megsérült, előbbinek a bokája, utóbbinak a combizma, egyikük sem tudta folytatni a játékot, sőt a holland védő esetében könnyen elképzelhető, hogy súlyos(abb) sérülésről (nemcsak húzódásról, hanem szakadásról) van szó.

A játékrész tizenkét perces (!) hosszabbításában még három sárga lapot mutatott fel Michael Oliver játékvezető (Jacksonnak, Colwillnek, valamint a hazaiak részéről Pape Sarrnak), illetve a VAR-szoba megvizsgálta, hogy Reece Jamest nem kell-e kiállítani könyöklésért. Az első félidő végül 56 perc 26 másodpercig tartott, de ebből csak alig több mint 23 percet volt játékban a labda…

Az első félidő zanzásítva

A szünet után tíz perc sem telt, amikor kettős emberhátrányba kerültek a hazaiak, Sterling felrúgásáért Udogie kapta meg a második sárga lapját. A Spurs védelme mögött ezek után nagy területek nyíltak, amelyeket a Chelsea a gyors támadói révén gyakran be is tudott játszani, ám a nagyobbnál nagyobb helyzeteit rendre elpuskázta. A jég a 75. percben tört meg, ekkor Sterling önzetlen előkészítését követően Nicolas Jackson passzolt a jobb alsó sarokba nyolc méterről – ezt már az addig mindent elbénázó szenegáli csatár sem tudta kihagyni. 1–2

Négy perccel később a kilenc játékossal küzdő Tottenham szerzett egy gólt, ám Eric Dier lesről volt eredményes. Nem sokkal később Rodrigo Bentancur előtt adódott ordító lehetőség, majd a 94. percben Szon Hung Min lövését tolta ki bravúrral Robert Sánchez, a Chelsea kapusa. A Tottenham nem állt távol attól, hogy kilenc emberrel is egyenlítsen, és esetleg pontot mentsen…

De a vége aztán csúnya lett hazai szempontból: a kilencperces hosszabbításban két sakk-matt akció végén Jackson még kétszer beköszönt, így a Chelsea végül fölényesen nyert a Tottenham vendégeként (1–4) de Pochettino igazán elégedett valószínűleg csak akkor lehetne, ha csapata már sokkal korábban, nagyjából a második félidő közepén lezárta volna a találkozót.

Azzal, hogy a Spurs kikapott, a címvédő Manchester City átvette a vezetést a tabellán (vagy ha úgy tetszik, maradt a tabella élén a Bournemouth felett aratott szombati sikere után), míg a Chelsea feljött a tizedik helyre.

A mérkőzés hosszabb összefoglalója

A Premier League állása

Ezt olvasta már?