Sebastian Coe elárulta, miért választották ismét Budapestet

Bejelentette a nemzetközi atlétikai szövetség, a World Athletics elnöke hétfőn Budapesten, hogy Budapest rendezi meg 2026-ban a sportág első világdöntőjét. A 10 millió dollár összdíjazású eseményen, ahogy ő fogalmazott, a legeslegjobbak vesznek majd részt három napon át. Ő maga is a legjobb volt valaha középtávfutásban: olimpiai bajnoki címet nyert 1980-ban és 1984-ben is, most pedig már kilencedik esztendeje áll az atlétikai világszervezet élén. Vele beszélgethettünk a nagy hír elhangzása után.

Hány alkalommal utazott Magyarországra az elmúlt öt év során?
Hú, így hirtelenjében... Hat vagy hét. Itt voltam ugye tavaly az egész világbajnokságon. Azelőtt valószínűleg háromszor-négyszer, és azóta háromszor jöttem vissza, ez a mostani a harmadik alkalom a vb után.

Akkor mondhatjuk, hogy most már visszajáró vendég, Szeret itt lenni?
Igen, nagyon otthonosan érzem magam itt. Jó éttermek vannak és biztonságos a város.

És igaz, hogy soha nem versenyzett Magyarországon?
Igen, sajnos ez igaz.

Mit szól ahhoz a felvetéshez, ha azt mondom, hogy az 1981-ben felállított 1:41.73-as egyéni csúcsával, ami tizenhat éven át világcsúcs is volt, győzedelmeskedne a világdöntőn két év múlva Budapesten 800 méteren?
Az 1:41.73 versenyképes lenne 2026-ban, igen. De hadd beszéljek inkább a versenyről: azt szeretném, hogy a legjobb sportolóink főműsoridőben jelenjenek meg a televízióban a szezonnak egy olyan időszakában, amikor mindenki egy nagy pillanatra koncentrál: ez lesz a versenyidény lezárása 2026-ban. És ez összhangban van azzal, ahogyan most pozícionáljuk a világbajnokságainkat, mert minden második évben tervezzük megtartani.

Mely városok versenyeztek ennek az eseménynek a megrendezéséért?
Nagyon sok város képviselőivel álltunk tárgyalásban, szinte minden földrészről. Szóval nagy volt az érdeklődés, és végül így határoztunk. Mindig van egy sor olyan probléma, amivel foglalkozni kell, és ilyenkor meg akarunk bizonyosodni arról, hogy jó kiszolgálásban részesülünk. Végül döntöttünk, és egy olyan várost választottunk, amely már világbajnoki városként ismert a világon. Talán csak Doha rendezett több világbajnokságot, mint Budapest. Visszatértünk azokhoz a struktúrákhoz, amelyekben megbízunk, és azokhoz az emberekhez, akikben megbízunk.

Ez fontos. Végül ki hozta meg ezt a döntést, hogy az első világdöntőt odaadják Budapestnek?
Ez egy olyan döntés, amit a belső csapatunk tanácsára hoztunk meg, nyilván az itteni jó kapcsolataink hatására is. Előbb jóváhagyta a végrehajtó bizottság, majd a tanács is. Mi egy demokratikus szervezet vagyunk, ellentétben más szervezetekkel. Amikor azt mondom, hogy más szervezetek, akkor más sportszervezetekre gondolok, nem a politikára.