Törőcsik András nővére: „Csendben, szenvedés nélkül hunyt el a testvérem”
)
A 45-szörös válogatott labdarúgó 67 évesen, tüdőgyulladásban hunyt el szombaton. Nővére, Éva a Blikknek elárulta, testvére nem szenvedett, csendben távozott az élők sorából.
A szurkolók imádták virtuóz játékát, kiismerhetetlen cselei nyomán született meg a "Táncolj, Törő!" rigmus. A zuglói zseni azonban nemcsak a kiemelkedő ösztönös képességei, hanem önsanyargató életvitele miatt is adott témát...
Egészségi állapotáról az utóbbi években szinte csak rossz híreket lehetett hallani. 2010-ben agyvérzéssel szállították kórházba, életmentő operáción esett át, majd 2014-ben elesett, súlyos fejsérülést szenvedett, újra meg kellett műteni az agyát. 2020-ban a koronavírust kapta el, ám átvészelte a betegséget. Szombaton azonban elvesztettük.
)
– Csütörtökön belázasodott, hívtak a budakeszi rehabilitációs intézetből, hogy átszállítják a központi belgyógyászatra, a Honvédkórházba. Ott megvizsgálták, kiderült, tüdőgyulladása van, amire antibiotikumokat kapott. De annyira le volt már gyengülve a szervezete, hogy nem élte túl a betegséget. Mindössze az vigasztal, hogy csendben, szenvedés nélkül hunyt el a testvérem – árulta el lapunknak Törőcsik Éva, a nővére. – Bár az utóbbi hónapokban elég vékony volt, nem volt előjele a halálának. Az étvágyára nem volt panasz, és a lehetőségekhez képest mozgott is, a kórházi és a saját masszőre folyamatosan foglalkozott vele. Rajtam, a fián és a volt feleségén kívül is sok barát, korábbi játékostárs látogatta, május 1-én, a születésnapján még nagy összejövetel is volt a tiszteletére. Nagyon fáj az elvesztése, de erőt ad az elképesztően sok üzenet, részvétnyilvánítás, amit kaptam. Mindenkinek köszönjük, hogy ennyire szerették Andrást!
)
Az utóbbi években Pintér István masszőr rengeteget foglalkozott Törőcsikkel. Szerinte közvetve a covid-járvány okozta a halálát.
– Volt egy év teljes zárlat Budakeszin, senki sem látogathatta, ott feküdt egy évig, a plafont bámulva. Ez egy egészséges embert is megviselt volna... Sokat romlott a mentális állapota. Az utóbbi időben már csak tőszavakban beszélt, nehezen kommunikált. Sajnos a zárlat után is csak heti kétszer mehettem hozzá, így a korábban elvégzett munka töredékét tudtuk elvégezni. Próbáltam felhizlalni, vitaminokkal etettem, de a szervezete nem dolgozta fel rendesen az ételeket – magyarázta a Blikknek. – Csütörtökön hívtak, pénteken ne menjek a kórházba, mert Andris lázas, átszállítják a központba, kivizsgálják. Mondták, a jövő héten újra mehetek hozzá... Hihetetlen, hogy elment. Kedden még egy nagy társaság látogatta őt meg Budakeszin a korábbi játékostársai közül. Izsó Ignác minden héten bent volt nála, az egész pályafutását végig kísérő Nyilasi Tibor és Ebedli Zoltán is mellette állt, de a legtöbbet talán Genzwein Ferenc, a Testnevelési Egyetem kancellárja tette érte. Minden követ megmozgatott, hogy Kesének helye legyen Budakeszin, és figyeljenek rá. Hatalmas veszteség a halála.
KEK-negyeddöntőig menetelt az Újpesttel
Törőcsik András pályafutása Zuglóból, a BVSC-ből indult, de már 19 évesen leigazolta az Újpesti Dózsa, amellyel háromszoros magyar bajnok (1975, 1978, 1979) és háromszoros Magyar Népköztársasági Kupa-győztes (1975, 1982, 1983) lett. Fantasztikus játékának is köszönhetően a lila-fehérek az 1983-1984-es idényben a Kupagyőztesek Európa-kupájában a negyeddöntőig jutottak. Később megfordult még a francia Montpellier-ben, a kanadai teremlabdarúgó-bajnokságban, a Volánban és az MTK-ban. 1976 és 1984 között 45-ször öltötte magára a címeres mezt, a válogatottal az 1978-as argentínai és az 1982-es spanyolországi világbajnokságon is szerepelt. A világválogatottba is hívták, de abban végül nem tudott bemutatkozni, mert 1979-ben, autóbalesetben csípőízületi töréses ficamot szenvedett.