Megszólalt az olimpiai bajnok Szilágyi Áron pszichológusa: így élte meg a vívó döntő asszóját
)
A tokiói olimpián az első magyar olimpiai aranyat szerző Szilágyi Áron soha nem csinált titkot abból, hogy (szinte minden sikeres sportolóhoz hasonlóan) évek óta pszichológus is segíti a felkészülését. A HVG heti száma most interjút is készített Faludi Viktóriával, aki a hetilapnak azt mondta, biztos volt abban, hogy a vívó nyer majd, de ehhez kellett az is, hogy korábban bukjon.
A szakember ugyan állítása szerint Szilágyi olimpiai döntője alatt sokszor nem is bírta nézni a közvetítést, tudta, hogy nem lehet baj, mert a későbbi olimpiai bajnok „magabiztos volt, egyben volt.” Faludi szerint Szilágyi Áronnak már csak azért is sokat köszönhetnek a sportolók és a sportpszichológia, mert mindig is nyíltan vállalta, hogy ez is a felkészülése része.
Ugyanakkor a szakember szerint nem csak a sportolói, hanem általánosságban az emberi élet sem elképzelhető pszichológus segítsége nélkül:
– Annyira gyorsan kell alkalmazkodni a változó elvárásokhoz, hogy sokszor szinte elveszünk a saját életünkben. Jó, hogy lehet segítséget kérni, és pláne jó, ha ezt fel is lehet vállalni. Gyerekkorban dől el, hogy kit mire tanítanak: arra, hogy el kell rejtenem, másban kell keresnem a hiba okát, vagy arra, hogy magamba kell nézni, hogy miért nem vagyok jól. Ebben az őszinteségben rosszul állunk itt Magyarországon – mondta Faludi, aki maga is jár pszichológushoz, ha épp úgy érzi, hogy szüksége van rá.
A szakember állítólag azért nem dolgozik külföldön, mert ő a magyar szorongást érti, a magyar depressziót, a magyar krízist, de az interjúban arról is beszél, hogy miért kell pszichológusnak foglalkozni a dumaszínházasokkal, és mit tesz, ha két olyan sportoló áll egymással szemben egy versenyen, ahol mindkettőjüknek ő a pszichológusa.