Nem csitulnak a kedélyek Aján Tamás körül: már az FBI is nyomoz utána
)
Az áprilisban húsz év után leköszönt sportvezetőről a Play the Game szakportál adta hírül, hogy az FBI érdeklődését is felkeltették a korrupcióval és doppingesetek eltussolásával kapcsolatos vádak.
Ajánt januárban a német ARD gyanúsította meg először, később a szövetség által elrendelt független szakértői vizsgálat is elmarasztalta a Richard McLaren (75) kanadai jogászprofesszor készítette jelentésben. A botrány a lemondása óta tovább dagadt, a svájci és a magyar hatóságok után a tengerentúlon is vizsgálódni kezdtek.
A vád szerint a magyar sportdiplomata rendszeresen üdült egy floridai luxusingatlanban, s egyesült államokbeli társadalombiztosítási számmal is rendelkezik – enélkül az országban nem lehet bankszámlát nyitni. A cikk megjegyzi, a 2015-ös houstoni világbajnokság során állítólag 100 ezer dollár (30 millió forint) tűnt el, s azt sugallja, hogy Aján ezt készpénzben gyűjthette be, a szövetség budapesti bankszámláin ugyanis nincs nyoma az összegnek. Egy Colorado Springs-i bankszámlára pedig havonta érkeztek gyanús átutalások az IWF-től.
Vagyis egyre inkább elmérgesedik a helyzet, de maga az érintett a megkeresésünkre azt közölte SMS-ben, hogy nincs félnivalója.
(Ez is érdekelheti: Döbbenet: 130 doppingmintát kerestek Aján Tamáson – Reagált a vádakra az IWF egykori elnöke)
„Sok hamis, igaztalan vádaskodás ér. Már csak azt nem hozták fel ellenem, hogy a koronavírusért is én vagyok felelős. Állok mindenfajta vizsgálat elé, ha azt fair és hozzáértő fórumon folytatják, nem pozíciók, személyes érdekek, pénzügyi haszonszerzés vagy céges irodák reklámja miatt” – fogalmazott Aján.
Újabb doppingvádak is napvilágot láttak: 2013-ban állítólag huszonhárom azeri súlyemelő bukott le tiltott szerekkel, őket azonban évekkel később függesztették csak fel. A lap kiemeli, a szövetség exelnökének veje 2016-ban egy azeri tulajdonban lévő cégnél kapott igazgatói állást.
„A McLaren iroda 1,18 millió dollárért vizsgálódott a szövetség ideiglenes elnökasszonyának megrendelésére. Még három irodával tárgyalt, volt külföldi ajánlat 770, 780 és 830 ezerért is, a hölgy mégis őket választotta, a pénzt az IWF fizette. Az első, 350 ezer dolláros összeget én utaltam át, amit később néhány sajtóorgánum úgy publikált, Aján saját magának utalt át 350 ezret” – utalt arra az üzenetében Aján, hogy úgy érzi, igazságtalanul támadják.
Figyelték Einsteint
A Szövetségi Nyomozó Iroda, az FBI az Egyesült Államok igazságügyi minisztériuma alá tartozik. A Theodore Roosevelt (†60) elnöksége alatt, 1908-ban alapított intézménynek több mint 200 szövetségi bűntény esetén van vizsgálódási hatásköre. Legfőbb feladata most a terrorelhárítás. Leghírhedtebb vezetője az 1924 és 1972 között dolgozó J. Edgar Hoover (†77) volt, aki a Nobel-díjas fizikus, Albert Einstein (†76) és a polgárjogi harcos, Martin Luther King (†39) ellen is nyomozott.