Leg… leg… leg… (2/1. rész)

Óránként 9 centis tempóban tette meg a maratont a lassúsági rekorder

Egy olimpián nem csak azzal lehet csúcsot elérni, hogy valaki a legmesszebb hajítja a kalapácsot, a leggyorsabban futja le a 100 métert vagy a legnagyobb súlyt képes a feje fölé lökni. Összegyűjtöttünk néhány más típusú rekordot.

A legfiatalabb bajnok: 1900-ban a holland kétpárevezős, Francois Brandt és Roelof Klein kormányosa nem érkezett meg Párizsba. A két sportoló a verseny előtt egy arra kószáló francia kissrácot rábeszélt, hogy ugorjon be kormányosnak. Meg is nyerték vele a számot, de az eredményhirdetés forgatagában felszívódott a ránézésre 7 és 10 év közötti srác.

A legidősebb bajnok: A svéd sportlövő, Oscar Swahn 1912-ben 64 évesen és 280 naposan lett a futószarvas-lövészet olimpiai bajnoka (lásd a videót!). Nyolc évvel később ugyanebben a számban 72 évesen és 280 naposan nyert érmet. Mi több, még a következő olimpiára is kivívta az indulás jogát, de megbetegedett, így nem tudott rajthoz állni.

A leglassabb: Kanukari Sizo japán maratoni futó az 1912-es olimpián verseny közben elájult, egy segítőkész svéd családnál tért magához – amikor már rég vége volt mindennek. Szégyenében szó nélkül hazautazott, senki nem tudta, mi van vele. Jó fél évszázaddal később egy svéd újságíró rátalált, s rábeszélte egy stockholmi útra. Mi több, arra is rávették Kanukarit, hogy onnan, ahol feladta, fejezze be a távot. Az idős férfi ráállt, s a rajthoz képest 54 év, 8 hónap, 6 nap, 5 óra, 32 perc és 20,3 másodperccel később áthaladt a célvonalon. Ez óránként szűk 9 centis tempónak felel meg.

A leglazább: Az 1912-es stockholmi olimpián a tízpróbát a Fényes Ösvény nevű indián törzs fia, Jim Thorpe nyerte. Teljesítménye annyira lenyűgözte V. Gusztáv svéd uralkodót, hogy az eredményhirdetés után gratulált neki, s minden idők legnagyobb atlétájának nevezett. Thorpe töményen reagált: „Kösz, Király!”

A legeredményesebb: Az amerikai úszó, Michael Phelps 2004 és 2016 között 23 arany- 3 ezüst- és 2 bronzérmet szerzett, ezzel messze a legeredményesebb olimpikon. Csak a 2008-as pekingi játékokon nyolc számban (100, 200 pillangó, 200 gyors, 200, 400 vegyes + a három váltó) győzött. A közel 150 országot lajstromozó örök éremtáblázaton a 39. hely lenne az övé!

Ha Phelps magyar lenne
Köztudott, hogy a magyar olimpia érmesek javadalmazása (35. életévük betöltése után) úgy áll össze, hogy minden aranyéremért az előző évi átlagkereset 100, az ezüstökért a 70, a bronzokért az 50 százalékát kapják. Tehát ha az amerikai úszófenomén magyar lenne, ebben az évben havonta 16 652 240 forint ütné a markát.

A legtökéletesebb teljesítmény: Mark Spitz ugyan „csak” hét aranyérmet nyert az 1972-es olimpián (persze a csak, az csak Michael Phelpshez képes csak…), de bizonyos szempontból még az utódát is felülmúlta (Videó az össze, kilenc aranyérméről). Ugyanis az amerikai úszó a müncheni hét aranya (100 és 200 gyors plusz pillangó, illetve a három váltó) mindegyikét világcsúccsal szerezte meg.

(Címlapkép: Kanukari Sizo maratonifutó 1912-ben és 1966-ban. Végre a célban... /Fotó: YouTube)

Az olimpiák magyar hősei