Csoda a jégen! A gyorskorcsolya az új magyar sikersportág

Liu Shaoang sikereivel a sikersportágak közé nőtt a rövidpályás gyorskorcsolya / Fotó: Getty Image
Új magyar sikersportág született a pekingi téli olimpián! A magyar rövidpályás gyorskorcsolyázók éremhalmozása a vegyes váltó harmadik helyével kezdődött, majd a Liu Shaolin Sándor elvett győzelmével zárult 1000 méteres finálé után Liu Shaoang …

… bronzérmesként állhatott a dobogón. Végül vasárnap az ifjabbik Liu fivér már aranyéremmel zárta az egyéni 500-as döntőt, ezzel a férfi váltó négy évvel ezelőtti sikere után egyéniben is összejött az első téli ötkarikás arany.

A gyorskorisok három érme azért is nagyon értékes, mert a tavalyi tokiói olimpián a tradicionális nyári sikersportágaink közül csak a kajak-kenu, illetve a vívás volt képes hasonlós sikerekre! Tokióban a kajak-kenusok 3 aranyat, 2 ezüstöt és 1 bronzot szereztek. Míg a vívók 1 aranyat, 1 ezüstöt és 1 bronzot. A rövidpályás gyorskorisok a képzeletbeli lista harmadik helyére ugrottak, olyan sportágakat megelőzve, mint az úszás, öttusa vagy épp a cselgáncs. S ne feledjük, Shaolintól elvettek egy aranyérmét...

Liu Shaoang ugyanakkor nem panaszkodhat, mindhárom érem a nevéhez (is) fűződik. A sportoló előre tudta, hogy 500-on aranyat fog nyerni.

– Már a döntő előtti este elfogott ez az érzés. Úgy álltam hozzá a futamhoz, hogy biztosan megnyerem, így nem izgultam annyira – mondta az immár egyéniben is olimpiai bajnok Shaoang, aki biztos benne, hogy nem csak rá, de testvérére is vár még egy olimpiai ciklus. – Nem tudom, mit szoktak ilyenkor érezni az emberek, az biztos, hogy nekem kell idő, még ez az egy nap sem volt elég, hogy feldolgozzam, ami történt.

Testvérével, Liu Shaolin Sándorral a kötelező doppingvizsgálat, és a sajtótájékoztatók miatt vasárnap este már nem is találkozott. Így egyelőre a közös ünneplésre sem jutott idejük. Az extraklasszis fivérek között azonban nincs rivalizálás.

– Ez a közös sikerünk Sanyival, együtt értük el – jelentette ki Liu Shaoang.

Bánhidi Ákos, a válogatott edzője szerint a három pekingi érem legnagyobb eredménye az lenne, ha a nem kiemelt téli sportág utánpótlása kapna egy új létesítményt.

– Ezek a kiváló sportolók huzamosabb ideje hozzák az érmeket, és remélem, hogy ezek után az egész utánpótlásrendszer olyan létesítménybe költözhet, amely megilleti. Talán ez lehet a legnagyobb eredménye ezeknek az érmeknek, hogy a sok-sok gyerek, akik ezek után örömmel kezdenek bele a sportba, megfelelő körülmények között korizhassanak – jelentette ki a szakember.

A sportágak rangsora a tokiói és pekingi játékokon szerzett magyar érmek száma szerint